Glina kao terapija

Glina je prirodan materijal, ugodna na dodir, blage teksture, lužnatog sastava, pogodna za alergičare i ljude u bilo kakvoj vrsti rehabilitacije. Rad s glinom potiče razvoj motoričkih, verbalnih i intelektualnih sposobnosti kod djece i odraslih. Blagotvorno djeluje kod psihičkih i neuroloških poremećaja, kod psihosomatskih bolesti, kod artritisa i raznih emocionalnih disbalansa, anksioznosti, tjeskobe. Poznata je i kao antistres terapija. Glina potiče kreativnost, maštu, pomaže oslobađanju energetskih blokada, potiče komunikaciju (sa sobom i drugima) direktno utječe na osjećaj radosti i mira. Glina je odlična za rehabilitaciju raznih poremećaja ponašanja ili hiperaktivnosti kod djece.

Princip je slijedeći – rad s glinom spontano podiže koncentraciju, glina zaokupi kompletnu pažnju na neko vrijeme i to je vrijeme u kojem smo izašli iz nezdravih „mentalnih programa“ koji blokiraju zdravo kretanje energije kroz tijelo i živčani sustav, pa doživljavamo ozdravljujući efekt. Nakon dva sata rada s glinom, smo „preporođeni“, kao npr. poslije masaže.

Sam proces rada je ljekovit, a efekt plus je što nakon procesa imamo i konkretan rezultat – uradak. To ima posebno iscjeljujući efekt jer postajemo svjesni svoje sposobnosti da uradimo nešto što je lijepo i korisno, ima materijalnu i estetsku vrijednost. Tu je onda i osjećaj veselja, ponosa i vrijednosti koji direktno utječu na rast samopouzdanja kod djece i odraslih. Stoga glini pripisujemo i određenu emocionalno iscjeljujuću komponentu.

Budući se s glinom vrlo lako i brzo dolazi do rezultata, ona je omiljen rehabilitacijski materijal i učinkovita metoda uspješnog „rada na sebi“.